Postet nga: Taksa doganore

Taksa rrit edhe prodhimin edhe çmimet

Taksa 100 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës nëntë muaj më parë për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina ka ndaluar pothuajse ...

Ministri serb: Po i humbim milionat shkaku i taksës

Që nga nëntori i vitit të kaluar, Qeveria e Kosovës i ka vendosur taksë mallrave të Serbisë.

Mogherini: Marrëveshja Kosovë- Serbi është afër, pengesë taksa

“Derisa tarifa që u ka vënë Prishtina mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, mbetet në fuqi, nuk shoh kushte për thirrjen e dialogut në nivel ...

Mbyllen shitoret në komunat veriore të Kosovës

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të mbyllura, që nga mëngjesi i ditës së hënë. Në shenjë solidarizimi, nuk punojnë as kafiteritë, pompat e derivateve dhe ...

Rasim Lajiq: Serbia do të përpiqet të furnizojë popullatën në Kosovë

Ministri i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit të Serbisë, Rasim Lajiq tha se Serbia do të përpiqet të furnizojë popullatën në Kosovë, së paku me ushqimet bazike.

Taksat ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës po rrisin çmimet në Kosovë

Barrierat ekonomike që Kosova ka vendosur ndaj Serbisë që nga nëntori i vitit 2018 po dëmtojnë konsumatorët e vendit duke detyruar rritjen e çmimeve, sugjeron një analizë e ...

Hahn: Kosova ta heqë taksën doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerim, Johannes Hahn, ka përsëritur kërkesën drejtuar qeverisë së Kosovës për ta larguar taksën ndaj produkteve të ...

Hahn lëviz nga qëndrimi: Taksa së paku të pezullohet

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Europian, Johannes Hahn, tha se është e rëndësishme që dialogu Kosovë-Serbi duhet të rifillojë sa më shpejt që është e mundur.