Postet nga: Studimi

Ribociclib, ilaçi që rrit mbijetesën dhe ul rrezikun e rikthimit të kancerit të gjirit me 25%

Mijëra gra me formën më të zakonshme të kancerit të gjirit në botë mund të përfitojnë nga një ilaç i suksesshëm që i ndihmon ato të ...

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin që ndihmon në zgjidhjen e përgjumjes dhe letargjisë gjatë ditës

Ndjenja e plogësht dhe letargjike në pasdite është ndoshta e njohur për shumë njerëz, por për ata me apnean obstruktive të gjumit (obstructive sleep apnea, OSA), ...

Prindërit që u flasin foshnjave ndihmojnë në zhvillimin e trurit të tyre në nivel qelizor

Bisedat e prindërve me foshnjat mund të ndihmojnë në formimin e strukturës së trurit të tyre në zhvillim, sipas një studimi të ri shkencor.

Shkencëtarët janë në gjurmët e 'imunitetit natyror' që e mbron kujtesën e njeriut

Shkencëtarët janë përpjekur prej vitesh ta kuptojnë procesin e sëmundjes Alzheimer dhe t’i zbulojnë simptomat e sëmundjes sa më shpejt që të jetë e ...

Studimi, si ndikojnë tymrat nga sobat me dru dhe skara në shëndetin tuaj?

Tymi nga gatimi i mishit në skarë, soba me dru dhe trafiku mund të shkaktojnë artrit reumatoid, sugjeron një studim i ri nga revista mjekësore BMJ Open, shkruan Daily ...

Studimi: Ushqimet dhe pijet e paketuara për fëmijët përmbajnë më shumë sheqer dhe më pak kalori

Etiketat me ngjyra dhe karikaturat në paketim mund të jenë një tregues i mirë se një rostiçeri (meze e lehtë) nuk është më ushqyesi, sipas një studimi të ri.

Inteligjenca artificiale mund ta identifikojë me saktësi kancerin

Mjekët, shkencëtarët dhe studiuesit kanë ndërtuar një model të inteligjencës artificiale që mund ta identifikojë me saktësi kancerin në një zhvillim që ata thonë ...

Studimi: Valët e të nxehtit mund të shkaktojnë ndikimin më të dëmshëm në vitet para nesh

Me ndryshimin e klimës e cila po shkakton valë rekord të nxehti në të gjithë globin, shkencëtarët e kanë publikuar një studim përmes të cilit po ...