Postet nga: studime

Dy akademitë shqiptare do të takohen në Prishtinë për konferencë shkencore

Nesër do të nisë në Prishtinë konferenca shkencore dyditore "Studimet për shqiptarët në Britaninë e Madhe dhe në vendet e Evropës Veriore".

Pse kanceri në pankreas është kaq vdekjeprurës?

Pankreasi është një organ i vogël që ndodhet në bark pranë stomakut, fshikëzës së tëmthit, mëlçisë dhe zorrës së hollë dhe është pë...

Botime të reja në letërsi

Më poshtë gjeni disa botime të reja në letërsi nga Sinan Gashi, Memli Krasniqi dhe Ajete Zogaj.

Pesë gjëra që duhet të dini për teleskopin e fuqishëm James Webb i cili u lansua në hapësirë ditë më parë

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA-s, i ndërtuar për t'i dhënë botës një pasqyrë të hapësirës siç ekzistonte kur u formuan galaktikat e ...

Arkeologët e rinj në kërkim të pasurisë së vjetër

Në shikim të parë artefaktet mund të duken thjeshtë objekte të cilat kanë arritur t’i mbizotërojnë periudhave të ndryshme historike. Por, përveç këtij fakti, artefaktet bartin ...

Kurti bën homazhe në Studime: Është koha e fundit që kriminelët të paguajnë për të bëmat e tyre

Në 21 vjetorin e masakrës së Studimes, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka bërë homazhe në varrezat e fshatit nga Vushtrria.

Haradinaj kujton masakrën e Studimes

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kreu i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar masakrën e Studimes.

Kthehet pjesërisht në rigjykim rasti i të akuzuarit për krime lufte

Gjykata e Apelit e Kosovës, ka vendosur lidhur më ankesat e Prokurorisë Speciale dhe avokatëve mbrojtës të akuzuarit Zoran Vukotiq