Postet nga: studime

Botime të reja në letërsi

Më poshtë gjeni disa botime të reja në letërsi nga Sinan Gashi, Memli Krasniqi dhe Ajete Zogaj.

Pesë gjëra që duhet të dini për teleskopin e fuqishëm James Webb i cili u lansua në hapësirë ditë më parë

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA-s, i ndërtuar për t'i dhënë botës një pasqyrë të hapësirës siç ekzistonte kur u formuan galaktikat e ...

Arkeologët e rinj në kërkim të pasurisë së vjetër

Në shikim të parë artefaktet mund të duken thjeshtë objekte të cilat kanë arritur t’i mbizotërojnë periudhave të ndryshme historike. Por, përveç këtij fakti, artefaktet bartin ...

Kurti bën homazhe në Studime: Është koha e fundit që kriminelët të paguajnë për të bëmat e tyre

Në 21 vjetorin e masakrës së Studimes, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka bërë homazhe në varrezat e fshatit nga Vushtrria.

Haradinaj kujton masakrën e Studimes

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kreu i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar masakrën e Studimes.

Kthehet pjesërisht në rigjykim rasti i të akuzuarit për krime lufte

Gjykata e Apelit e Kosovës, ka vendosur lidhur më ankesat e Prokurorisë Speciale dhe avokatëve mbrojtës të akuzuarit Zoran Vukotiq

Haradinaj kujton Masakrën e Studimes, familjarëve u premton trajtim ligjor e institucional

Kryeministri Haradinaj ka qëndruar sot në fshatin Studime të Vushtrrisë ku 19 vjet më parë kishte ndodhur njëra ndër masakrat më të mëdha gjatë luftës së ...

Thaçi kujton Masakrën e Studimes

Në 19 vjetorin e Masakrës së Studimes së Vushtrrisë, Hashim Thaçi premtoi angazhim për nxjerrjen para drejtësisë së autorëve të këtij krimi.