Postet nga: Studentët

Osmani kërkon nga Japonia shtimin e bursave për studentët kosovarë

Presidentja e Vjosa Omani ka pritur në takim të ngarkuarin me punë në ambasadën e Japonisë në Kosovë, Keisuke Yamanaka.

Universiteti i Prishtinës hap konkurs për bursa universitare

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” ka hapur konkurs për bursa universitare për vitin akademik 2021/22.

Ministria e Arsimit ka hapur konkursin për bursa

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka hapur konkursin për ndarjen e bursave për studentët e universiteteve publike në programet Baçelor dhe Master pë...

Parlamenti Studentor: Ftesat e dërguar MAShTI-t janë anashkaluar

Në ditën e parë të fillimit të vitit akademik 2021/22 përfaqësuesit e Parlamentit Studentor kanë paraqitur pakënaqësitë përmes një konference për media para objektit ...

Kurti: Protesta e 1 Tetorit ishte pikënisja e një kthese të rëndësishme historike për vend

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka përkujtuar 24-vjetorin e protestave të studentëve të Universitetit të Prishtinës më 1 tetor të 1997-s.

Dyshimet për keqpërdorime me kartela të konvikteve dhe mensës

Qendra e Studentëve në Prishtinë gjatë kësaj jave ka publikuar rezultatet e studentëve të pranuar në konvikte për vitin 2021/2022.

Edi Rama para studentëve: Kosova ka të drejtë në veri, por mos ta pësojë si me taksën 100 për qind

Kosova ka pasur të drejtë për masën për targat dhe dërgimin i njësive speciale të Policisë së Kosovës në veri është bërë pë...

Studimet, zgjedhjet e të rinjve mes dëshirës dhe mundësisë financiare

Kur nxënësit mbarojnë shkollën e mesme fillojnë të mendojnë për të ardhmen e tyre, dilemat se çfarë të studiojnë janë të shumta. Ka disa faktorë që ...