Postet nga: stresi

Ndikimi i krizave tek të rinjtë 

Ndryshimet klimatike, agresioni kundër Ukrainës dhe pandemia shkaktojnë stres të rëndësishëm psikologjik tek të rinjtë. Por ndjeshmëria ndaj krizave ofron gjithashtu mundësi. 

Pse njerëzit në mbarë botën janë më të pakënaqur dhe më të stresuar se asnjëherë më parë?

Bota ishte më e trishtuar dhe më e stresuar në vitin 2021 se kurrë më parë, sipas një sondazhi të fundit të Gallup, i cili zbuloi se katër në 10 të ...

Stresi social e plakë para kohe sistemin tonë imunitar

Stresi social, të tillë si diskriminimi dhe problemet familjare, së bashku me problemet e punës dhe parave, mund të kontribuojnë në plakjen e parakohshme të sistemit imunitar, zbuloi një ...

Pesë shenja që tregojnë që hormonet janë fajtorët kryesorë për dhjamin tuaj në stomak

Nëse keni shtuar disa centimetra në bel, mos e fajësoni mungesën e vullnetit, por mendoni për hormonet dhe mënyrën se si reagojë ato

Edhe doza të ulëta të ushtrimeve ndihmojnë në parandalimin e depresionit, sipas studimit

Depresioni është një çrregullim humori që shkakton një ndjenjë të vazhdueshme trishtimi dhe humbje të interesit.

Këto probleme i shkakton stresi

Situatat stresuese janë pjesë e ditës së gjithsecilit prej nesh.

Neuropsikiatri Blyta: Debatet politike po ua rrisin tensionin e gjakut qytetarëve

Debatet televizive po ua rrisin tensionin e gjakut dhe po u shkaktojnë stres qytetarëve. Kështu ka thënë neuropsikiatri, Afrim Blyta, në një intervistë për "Kallxo Pë...

Misioni i OSBE-së në Kosovë trajnon mësimdhënësit për menaxhimin e stresit te nxënësit gjatë pandemisë

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka përfunduar sot fazën e parë të projektit “Shëndeti mendor i nxënësve gjatë pandemisë COVID-19".