Postet nga: Srebrenica

Reagime të shumta ndaj Abazoviqit që tha se ‘Gjenocidi u krye ndaj njerëzve jo ndaj boshnjakëve’

Delegacioni i Qeverisë së Malit të Zi i kryesuar nga kryeministri, Dritan Abazoviq po merr pjesë në përkujtimin e 27 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, raporton mediumi boshnjak, Vijesti.me.

Ndalimi i mohimit të gjenocidit në Bosnjë frenon shkeljet, por ende nuk ka ndjekje penale

Mohimet publike të gjenocidit të Srebrenicës janë ulur ndjeshëm gjatë vitit që kur u vendos një ndalim për mohimin e krimeve të luftës dhe lavdërimin ...

Si i lejoi Google lajmet e rreme për gjenocidin në Srebrenicë?

Imagjinojeni të hyni në një librari për të blerë një libër për gjenocidin në Srebrenicë të Bosnje e Hercegovinës dhe titulli i parë që shihni është: “...

Nacionalistët do të shfaqin film për Ratko Mlladiq që lavdëron forcat serbe në përvjetorin e Srebrenicës

Në përvjetorin e masakrave të Srebrenicës, disa kilometra larg vendit ku mbahet përkujtimorja e përvitshme, një grup nacionalist do të shfaqë një film që lavdëron ...

Ilir Meta: Tejet zhgënjyes votimi kundër ndaj projekt-rezolutës për Srebrenicën

Tejet zhgënjyes e ka quajtuar presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, votimin kundër sipas tij të mazhorancës ndaj rezolutës së paraqitur në Kuvendin shqiptar për ...

Edi Rama: Parlamenti nuk ka rrëzuar asnjë rezolutë për Srebrenicën, është lojë e ulët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas lajmit se në Kuvendin e Shqipërisë u rrëzua rezoluta që njeh gjenocidin e Srebrenicës.

Historiani izraelit “do të korrigjojë numrin e vdekjeve në Srebrenicë në raportin serb të Bosnjës”

Historiani Gideon Greif, i cili drejtoi një komision të financuar nga qeveria serbe të Bosnjës, i cili botoi një raport mbi Srebrenicën duke mohuar kryerjen e gjenocidit, tha ...

Gjermania anulon shpërblimin për mohuesin e gjenocidit të Srebrenicës

Gjermania hoqi dorë nga plani për ta nderuar me "Urdhrin e Meritave" një historian kontrovers pas kritikave që vinin nga shteti i Bosnje e Hercegovinës e më gjerë.