Postet nga: Sllovakia

Sllovakia vendos ndalesë në importet e grurit ukrainas

Qeveria e Sllovakisë e ka miratuar të hënën një ndalesë në importet e grurit ukrainas dhe produkteve tjera ushqimore, pas një vendimi të ngjashëm të Polonisë dhe ...

Sllovakia ia dërgon Ukrainës katër avionët e parë luftarakë MiG-29

Sllovakia ia ka dorëzuar Ukrainës katër avionët e parë luftarakë MiG-29, nga gjithsej 13, tha të enjten Ministria sllovake e Mbrojtjes.

Sllovakia: Është koha të vendosim për dërgimin e avionëve MiG-29 në Ukrainë

Sllovakia duhet të marrë vendim për dërgimin e avionëve luftarakë MiG-29 në Ukrainë, tha ministri i Mbrojtjes, Jaroslav Nad, duke iu referuar flotës prej 11 avionësh ...

Komisioni Europian - Bruksel

Sllovakia, Hungaria s’i mbështesin sanksionet mbi energjinë ruse

Sllovakia dhe Hungaria thanë se nuk do t’i mbështesin sanksionet kundër energjisë ruse, përfshirë ato mbi importin e naftës.

Zonja e Parë e SHBA-së viziton Rumaninë dhe Sllovakinë

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Jill Biden, do të vizitojë Rumaninë dhe Sllovakinë nga data 5 deri më 9 maj, për të takuar anëtarë të shërbimeve amerikane ...

Sllovakia i dhuron Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore S-300

Kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger, tha se shteti i tij i ka dhuruar Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore S-300, që janë prodhim sovjetik.

Sllovakia në linjë me BE-në për pagesën e gazit rus

Sllovakia do të veprojë në linjë me Bashkimin Evropian ndaj kërkesave të Rusisë për pagesë të gazit, ka thënë kryeministri sllovak, Eduard Heger, pasi një ministër ...

Sllovakia dëbon tre anëtarë të Ambasadës ruse

Sllovakia ka njoftuar të hënën, 14 mars, për dëbimin e tre pjesëtarëve të stafit të Ambasadës ruse dhe u ka dhënë afat prej 72 ...