Postet nga: situata në veri

Shtendosje në veri dhe angazhim në dialog, kërkesat e Von der Leyen për Kurtin

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në Athinë është takuar edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Von der Leyen takon Vuçiqin, i kërkon angazhim konstruktiv për shtendosje të situatës në veri të Kosovës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka zhvilluar një takim me  presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Athinë.

Krasniqi pret që procesi i zgjedhjeve të reja në veri 'të determinohet ditëve në vijim'

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal i Kosovës, Elbert Krasniqi, ka thënë se procesi për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në katër komunat në veri të ...

Kurti: Nuk është racionale të insistohet kundër Kosovës me masa

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova ka qenë parimore dhe jo kokëfortë në menaxhim të situatës në vend duke shtuar se Bashkimi Evropian “është mirë që ...

Presidentja Osmani takoi ambasadorin Hovenier, biseduan edhe për marrëveshjen e Bratisllavës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier.

Stano: Masat ndaj Qeverisë së Kosovës erdhën pas paaftësisë së saj që të fillojë të sillet në mënyrë evropiane

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Peter Stano në një konferencë për media të enjten është pyetur edhe për situatën e ...

Lajçak: Zvogëlimi i numrit të policëve në veri - hap i rëndësishëm për shtendosjen e plotë të situatës

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka mirëpritur vendimin për zvogëlimin e numrit të pjesëtarëve të Policisë ...

Kurti dënon kërcënimet ndaj policëve të rinj të komunitetit serb

Kryeministri Albin Kurti i ka quajtur të neveritshme kërcënimet ndaj qytetarëve serbë të veriut të Kosovës të cilët kanë diplomuar së fundmi në Policinë e ...