Postet nga: sindikatat

Grevë 1-orëshe sot mbajnë Sindikatat

Sot në të gjitha institucionet e Kosovës, Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon grevë njëorëshe.

BSPK mirëpret dialogun me Qeverinë, presin përmbushjen e kërkesave të tyre

Atdhe Hykolli, kryetar i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, përmes një komunikate e ka mirëpritur deklaratën e Qeverisë së Kosovës se do të ...

Kurti për kërkesat e sindikalistëve: Në shumë shkolla për dy dekada nuk ka pasur as sapunë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot në Kuvend ka folur për kërkesat e sindikalistëve për rritje të pagave në sektorin e arsimit dhe shëndetë...

Shkup, sindikata në protesta për rritjen e pagave

Lidhja e Sindikatave e Maqedonisë së Veriut, të dielën, më 12 dhjetor, protestoi në Shkup për rritjen e pagave si dhe miratimin e ligjit për marrëdhënie ...

Edhe kryetari i SBAShK-ut reagon ndaj deklaratave të kryeministrit Kurti për drejtuesit e sindikatave

Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, e ka konsideruar "përzierje në punë të sindikatave" deklaratën e sotme të kryeministrit Albin ...

Kryeministri Kurti uron të ndërrohen drejtuesit e sindikatave në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha sot se është mirë që të ketë ndryshime në krye të organizatave sindikale, njësoj siç kanë ndodhur ndryshime në politikë.

Sindikalistët me ultimatum ndaj Qeverisë, deri në shkurt të 2022-ës të përpilohet Ligji i rrogave

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka mbajtur një takim me përfaqësuesit e të gjithave Federatave ku është vendosur që Qeverisë së Kosovës t’i ...

Besnik Tahiri: Nuk po i ‘nxejmë’ sindikatat për Ligjin e Pagave

Protestat e paralajmëruara nga sindikata të ndryshme dhe mbajtja e disa të tjerave që si arsye kanë Ligjin e Pagave janë bërë temë diskutimi në seancën e ...