Postet nga: Siguria

Stoltenberg: Shqetësimet e Turqisë mbi sigurinë, legjitime

Shqetësimet e sigurisë të ngritura nga Turqia mbi të cilat bazon dhe kundërshtimin e saj ndaj aplikimeve të Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në ...

Kurti: Nuk e kemi vetëm një Kaliningrad, i dyti është Republika Srpska

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një bisedë për Këshillin Atlantik ka thënë se nuk është vetëm një Kaliningrad (enklava ruse) mes Polonisë e vendeve ...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde të martën në mëngjes nënshkroi aplikimin që deklaronte se Suedia dëshiron të anëtarësohet në NATO, raporton CNN.

Mbledhja e dy Komisioneve parlamentare, shprehen shqetësime për sulmet ndaj Policisë në veri

Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, në NATO, forcimi i kapaciteteve të sigurisë, sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri, Fondi i Sigurisë kanë qenë disa ...

Osmani: Serbia nuk është e interesuar për paqe e stabilitet në rajon

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka thënë se Serbia nuk është e interesuar për paqe e stabilitet në rajon por, sipas saj tregon se akoma dëshiron ...

Kosova dhe Maqedonia e Veriut me marrëveshje në mbrojtje dhe siguri

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj dhe homologia e tij e Maqedonisë se Veriut,  ministrja Slavjanka Petrovska kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit për bashkëpunimin ...

Ministri i Mbrojtjes: Kosova është e sigurtë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se Kosova është e sigurtë dhe nuk bie pre e kërcënimeve dhe shantazheve të Serbisë.

EULEX do të përforcohet me rreth 100 pjesëtarë të xhandarmerisë

Një njësi Policore e Specializuar Rezervë e përbërë prej 92 pjesëtarëve të Forcës Evropiane të Xhandarmerisë (EUROGENDFOR) nga Portugalia, Franca dhe Italia do të zbarkojë ...