Postet nga: Shtetasit turq

Kongresisti amerikan: Gjashtë shtetasit turq në mënyrë sekrete u ekstraduan nga Kosova në Turqi

Deportimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Turqi para dy viteve, është bërë temë diskutimi në Kongresim Amerikan të martën.

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq

Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u ...

Mospajtime në Komisionin Hetimor rreth deportimit të shtetasve turq

Komisionit Hetimor Parlamentar i ngritur për shqyrtimin e rrethanave që çuan deri te deportimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Turqi, i ka skaduar mandati pa ...

Rasti i ‘gylenistëve’, shefi i AKI-së Shpend Maxhuni të hënën merret në pyetje

Driton Selmanaj, zëvendës-kryesues i Komisionit Hetues Parlamentar për depërtimin e gjashtë shtetasve turk, ka konfirmuar për KALLXO.com se ky Komision të hënën ...

Moldavia njëjtë si Kosova, mund t`i dëbojë 48 shtetas turq

Drejtoresha e organizatës për të drejtat e njeriut Amnesty International në Moldavi, AIM, Cristina Pereteatcu, ka thënë për BIRN se besojnë se 48 banorë turq në Moldavi ...

27 shtetas të Turqisë kanë aplikuar për azil në muajin prill

Burime të KALLXO.com kanë treguar se gjatë muajit prill Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka pranuar 27 kërkesa për azil politik nga shtetas të ...

Opozita Kërkon Komision Hetimor për Shtetasit Turq

Pas arrestimit nga Policia e Kosovës të 6 shtetasve turq, dhe dëbimit të tyre për në Turqi, veprim ky për të cilin tre krerët më të ...

Haradinaj Takon Familjarët e Shtetasve Turq që Prisnin Para Qeverisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj doli nga ndërtesa e qeverisë për tu takuar me familjarët e shtetasve turq që u deportuan në Turqi.