Postet nga: Shkrimtari

Shkrimtari çek Milan Kundera vdes në moshën 94-vjeçare

Shkrimtari çek Milan Kundera, autor i romanit të famshëm "Lehtësia e padurueshme e qenies", vdiq në moshën 94-vjeçare.

‘Muzika më bëri me lot’: Të dashurohesh me Shqipërinë

Pasi ka vizituar 17 vende për librin e tij të fundit, zemra e shkrimtarit rrahë fort për Shqipërinë - "një vend me histori të pafund, mikpritje të pakufishme ...

Shkrimtari nacionalist rus Prilepin plagoset në një sulm me makinë-bombë

Shkrimtari rus, Zakhar Prilepin, është plagosur si pasojë e një sulmi me makinë -bombë të shtunën, për të cilin Rusia e fajësuar menjëherë Ukrainën dhe ...

Arrestohet i dyshuari që goditi me thikë shkrimtarin Salman Rushdie

Policia e shtetit amerikan ka konfirmuar se ka arrestuar sulmuesin e shkrimtarit Salman Rushdie, raporton BBC.

Sulmohet shkrimtari Salman Rushdie para një ligjërate në New York

Salaman Rushdie, shkrimet e të cilit e dërguan deri tek marrja e kërcënimeve me jetë nga Irani në vitin 1980, është sulmuar këtë të premte, pak kohë ...

147 vjetori i lindjes së Gjergj Fishtës

Politikani, kleriku, shkrimtari Gjergj Fishta, u lind në fshatin e vogël Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871.

Shkrimtari francez Mathias Enard nderohet me 'Çelësin e Qytetit' të Prishtinës

Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me Aleancën Franceze të Prishtinës, në kuadër të veprimtarisë së tyre në fushën edukimit dhe librit, nesë...

Vdiq Shkrimtari Ramiz Kelmendi

Njoftimin për vdekjen e tij e dha nipi i tij, gazetari Adriatik Kelmendi, me një postim në Facebook.