Postet nga: serbët

Ndalohen dy serbë duke kaluar kufirin ilegalisht nga Kosova për në Serbi

Dy shtetas serbë janë arrestuar në Koshuticë të Leposaviqit më 01.04.2024 rreth orës 05:00.

Kurti i adresohet komunitetit serb: Kosova nuk e ndaloi dinarin, por paratë që kalojnë kufirin me thasë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u është adresuar në gjuhën serbe komunitetit serb që jetojnë në Kosovë, duke ua sqaruar rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës ...

Përfaqësues të OJQ-ve serbe në Kosovë kritikojnë Qeverinë për aksione që "rrisin tensionet dhe shkelin lirinë e medias"

Përfaqësues të Qendrës për Paqe dhe Tolerancë (CPT), të Radio Gorazhdevcit dhe organizatave të tjera serbe të shoqërisë civile në Kosovë, në një konference pë...

BBC-ja raporton për çështjen e dinarit dhe ndikimin në komunat me shumicë serbe në Kosovë

Çështja e dinarit në Kosovë, ka zënë vend në një artikull edhe të medias prestigjioze britanike BBC.

Rrëfime për marrëdhëniet mes komuniteteve në Kosovë - LIVE

Në emisionin “Kallxo Përnime” po transmetohen reportazhet që tregojnë për marrëdhëniet që kanë komunitetet në Kosovë.

Politikani serb: Shqiptarët dhe serbët duhet të jetojnë në Kosovë

Politikani liberal serb, Çedomir Jovanoviq, përmes një video ka deklaruar se serbët dhe shqiptarët mund dhe duhet të jetojnë në Kosovë duke shtuar se “është vetëm ...

Ndaj përvojën tënde: Trajtimi mjekësor në sistemin e ndarë shëndetësor të Kosovës

BIRN dëshiron të dëgjojë nga qytetarët shqiptarë dhe serbë në Kosovë në lidhje me përvojat dhe pikëpamjet e tyre në trajtimin nga profesionist mjekësor ...

Dorëheqje të disa policëve serbë, reagon shefi i EULEX dhe ambasadori amerikan

Disa pjesëtarë të Policisë së Kosovës nga komuniteti serb, të diplomuar në gjeneratën e 58-të më 14 korrik, kanë dhënë dorëheqje nga pozitat e tyre, më...