Postet nga: serbët në Kosovë

Si votuan serbët e Kosovës?

Mirosllav Radomiroviq nga Mitrovica e Veriut - komunë e banuar me shumicë serbe në veri të Kosovës - thotë se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, mori “mbështetjen absolute” ...

Serbia me dy evidenca të votuesve në Kosovë

“Do të doja të ishim më shumë, nganjëherë nuk kemi me kë të pimë kafe”, thotë Spasa Andrejeviq për Radion Evropa e Lirë.

Osmani i drejtohet secilit serb kosovar: Kosova është shtëpia juaj po aq sa është e imja

Nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kushtuar situatës në Kosovë, presidentja Vjosa Osmani u është drejtuar të gjithë qytetarëve të komunitetet serb të ...

Kurti: Komuniteti shqiptar në Serbi duhet të ketë vëmendjen e njëjtë si komuniteti serb në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për shkeljet e të drejtave që, sipas tij, i bëhen komunitetit shqiptar në Serbi.

Çfarë do të thotë për serbët në Kosovë heqja e lejes së punës për kompaninë MTS?

Acarim serioz i situatës që shkon përtej kornizave ekonomike, ekzistencë e diskutueshme e mbi 250 familjeve të komunitetit serb në Kosovë dhe ndërprerje e komunikimit dhe informimit pë...

Kryetari i Zubin Potokut publikon mesazhin e një personi që e quajti ‘kryetar i rrejshëm’

Kryetari i Zubin-Potokut, Izmir Zeqiri, ka njoftuar se ka marrë një mesazh në Facebook në gjuhën serbe nga dikush që e ka quajtur "kryetar i rrejshëm".

Kryetari i Shtërpcës: Nëse vazhdon ky zullum ndaj popullit tonë, do të detyrohemi të reagojmë

Kryetari i Komunës së Shtërpcës, Dalibor Jevtiq në tubimin e mbajtur sot në Graçanicë ka thënë se serbët e Kosovës do të reagojnë ...

Në Kosovë, llogaritë e rreme në internet po ushqejnë tensionet

Kur në Kosovë shfaqen kriza, llogaritë e rreme në Facebook dhe Twitter i hedhin benzinë zjarrit. Data gjashtë janar e këtij viti nisi si shumica e të premteve të ...