Postet nga: sëmundja

Covid-19 ka shkaktuar rritje të shpejtë të depresionit dhe ankthit 

Pandemia ka shkaktuar dëme të mëdha për shëndetin fizik të miliona njerëzve. Mirëpo efektet e shëndetit mendor mund të jenë edhe më afatgjata. ...

7 fëmijë dolën me COVID-19 brenda 24 orëve të fundit

Shtatë fëmijë të moshës 0-9 vjeç dolën me Covid-19 brenda 24 orëve të fundit në Kosovë. Sipas ministrisë, katër vajza dhe tre djem dolën pozitivë ...

Një rast me ethe të minjve në Kosovë, IKSHPK apelon qytetarët të kenë kujdes në ushqim

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka apeluar për kujdes në konsumim të ushqimeve pasi një qytetar është diagnostikuar si rasti i parë me ethe të minjve ...

OBSH: COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

Varianti Delta i COVID-19 është një paralajmërim për botën për të shtypur virusin shpejt para se të pësojë mutacione sërish për t'u shndë...

Ushqimi me bazë bimore mund të parandalojë diabetin e tipit 2

Përzgjedhja e ushqimit bazuar në ushqime me prejardhje bimore mund të ndihmoj në parandalimin e diabetit të tipit 2, raporton CNN.

Fëmijët nuk i sëmur i ftohti, ja çfarë thonë ekspertët

Nuk është i ftohti ai që sëmur fëmijët, por një sërë gjërash, të cilat do zbulojmë në këtë artikull. Me ardhjen e dimrit, vijnë ...

Paralajmërimet nëse keni probleme me zemër

Falë edukimit rreth ngrënies së shëndetshme dhe përmirësimeve me anë të trajnimeve, më pak njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës sesa në të ...

Babë e birë vdesin për 48 orë

Brenda dy ditësh, një familje nga Simnica e Gostivarit ka humbur dy anëtarë të familjes, të cilët dyshohet se janë infektuar nga bagëtitë.