Postet nga: Seksizmi

Festivali ‘FemArt’, do mbajë edicionin e 9-të

Me moton “F... Sexism" nga 20 deri më 25 shtator 2021, do të mbahet në Prishtinë edicioni i 9-të i Festivalit Ndërkombëtar të Artisteve dhe Aktivisteve, “FemArt”.

Kërkohet suspendimi i profesorit për të cilin pretendohet se ngacmoi një studente

Organizata për rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) sot organizoi një protestë para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” për të kërkuar mosavancimin e ...

Kryeministri kroat vazhdon traditën ballkanase të komenteve seksiste

Komentet e fundit seksiste të kryeministrit kroat ndaj një gazetareve televizive – për të cilën ai ka kërkuar ndjesë –reflektojnë një traditë të gjatë të politikanëve ballkanas ...

Kurti Flet për Seksizmin dhe Abuzimin Brenda Vetëvendosjes

Në kohën kur janë shpërfaqur një mori problemesh brenda Lëvizjes Vetëvendosje, Kryetari i saj, Albin Kurti foli lidhur me një problem tjetër që sipas tij ...

Kurti Premton Ndëshkim të Seksizmit

Gjatë takimit me aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë, kandidati i vetëm për kryetar të këtij subjekti, Albin Kurti, ka paraqitur platformën e ...

Hija e Gruas

Ajo që të bën përshtypje, në debatet e hapura apo të mbyllura, ose thjesht në mjetet e informacionit, është joserioziteti dhe artificialja e gruas sonë në pushtet, asaj ...