Postet nga: sarajevë

Dy filma kosovarë në garën kryesore të Festivalit të Filmit në Sarajevë për 2020    

Filmat “Galaktika e Andromedës” nga More Raça dhe “Exil’ nga Visar Morina do të jenë pjesë e kategorisë kryesore garuese në edicionin e sivjetëm të Festivalit Ndë...

Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor

Mediat kanë raportuar se 700 mjekë dhe pjesëtarë tjerë të stafit mjekësor kanë dalë në pushim mjekësor në kulmin e pandemisë së coronavirusit, duke ngritur dyshime se ndoshta ...

Sarajevë: Protestuesit kërkojnë hetime ndaj një qendre të kujdesit për fëmijë

Qindra protestues janë mbledhur të enjten në Bosnje dhe Hercegovinë për të kërkuar hetime ndaj dyshimeve për abuzime të fëmijëve, në një qendër kujdesi ...

Serbia dërgon zarf me plumb në Parlamentin e Bosnjës

Zarfi që përmban një plumbi brenda tij, mbërriti në ndërtesën e Parlamentit të Bosnjës dhe Hercegovinës, shkruan portali Klix.ba.

Poezitë e Agim Vincës botohen në gjuhën boshnjake

Ditë më parë në Sarajevë nën kujdesin e Shtëpisë Botues „Perfecta“, është botuar libri me poezi i poetit Agim Vinca me titull "Engjëjt pëshpërisin në ...

Sarajevë: Arrestohen dy tifozë futbolli pasi kërcënuan gazetarët e një radioje

Dy persona janë arrestuar nga policia në Bosnjë e Hercegovinë, pasi një grup tifozësh futbolli, hyn në ndërtesën e një radioje në Sarajevë dhe detyruan stafin që ...

Në Sarajevë u mbajt Parada e parë e Krenarisë

Qindra aktivistë të komunitetit LGBT dhe mbështetës të tyre, kanë marshuar në qytetin e Sarajevës, në Paradën e parë të Krenarisë së këtij komuniteti, që ...

Zbulohet një varrezë masive afër Sarajevës

Prokurorët në Bosnje besojnë se një varrezë masive është lokalizuar afër kryeqytetit Sarajevë, në të cilën supozohet se gjenden eshtrat e të vrarëve gjatë luftës ...