Postet nga: sanksionet amerikane

SHBA mund të lehtësojë sanksionet në Iran për ‘miqtë dhe aleatët’

Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, John Bolton ka thënë se Shtëpia e Bardhë dëshiron që sanksionet e vëna në sektorin e naftës ...

Avokati i Trumpit: Sanksionet do ta rrëzojnë Qeverinë në Iran

Rudy Giuliani, avokati personal i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump thotë se sanksionet amerikane janë duke shkaktuar dhimbje ekonomike mbi Iranin, që përfundimisht do të çojë në ...

Iraku nuk do të respektojë të gjitha sanksionet e ShBA-së ndaj Iranit

Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi tha sot se Qeveria e tij do të respektojë vetëm ndalimin e përdorimit të dollarit, kur do të bëhen transaksione me Iranin, ...

Trump: Kushdo që bën biznes me Iranin nuk do të ketë tregti tregtar me SHBA-të

Vala e parë e sanksioneve të ashpra që Shtetet e Bashkuara kanë vënë në Iran, ka nisur së zbatuari në mesnatën e 7 gushtit, derisa Uashingtoni dhe Teherani vazhdojnë ...

Rohani: ShBA nuk mund të vendosë për Iranin

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, tha se Shtetet e Bashkuara nuk mund të marrin vendime për vendin e tij.

Medvedev: Do t'i Përballojmë Sanksionet Amerikane

Kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, tha se vendi i tij do t'ia dalë edhe me rrethin e fundit të sanksioneve të ShBA-së, ndonëse rubla vazhdoi të bie për ...