Postet nga: Samiti i BE

Ukraina paralajmëron samit të BE-së në Kiev gjatë shkurtit

Ukraina dhe Bashkimi Evropian do të mbajnë një samit në Kiev më 3 shkurt për të diskutuar mbështetjen financiare dhe ushtarake, tha zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky, por BE-ja ...

Borrell thotë se propozimi final u është dërguar Prishtinës dhe Beogradit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimi Evropian, Josep Borrell është deklaruar në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, teksa po merr pjesë në Samitin e BE-së në Tiranë.

Presidentja Osmani takohet me ambasadorin e BE-së në Kosovë

Gjatë ditës së sotme, Presidentja, Vjosa Osmani, ka pritur në takim ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog.

Ministria e Jashtme e Bullgarisë i reagon Ramës për mënyrën e të folurit, Rama i thotë ‘hiqni veton, ose më duroni me mua’

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, ka reaguar lidhur me deklarimet e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama gjatë Samitit të BE-së me liderët e Ballkanit Perë...

Edi Rama: Mos-liberalizimi i vizave për kosovarët është çmenduri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në fjalimin e tij gjatë takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së në Bruksel ka thënë se mos-liberalizimi i vizave ...

Presidentja e Parlamentit Evropian: Kosovës duhet t'i hiqen vizat

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, para fillimit të Samitit të Bashkimit Evropian, tha se sot është një ditë historike, derisa shtoi se liberalizimi i vizave për Kosovën ...

Osmani: Qytetarëve të Kosovës u është bërë padrejtësi e madhe

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani para fillimit të Samitit të BE-sw, tha se shpreson që Kosova të fitojë liberalizimin e vizave sa më shpejtë, pasi sipas saj, është një ...

Samiti i BE-së lë pazgjidhur përplasjet ligjore me Poloninë

Ndasitë e thella mbi rendin ligjor dhe energjinë brenda Bashkimit Evropian bënë që një takim i nivelit të lartë i BE-së të zgjaste deri të enjten vonë, ndërsa ...