Postet nga: Rusia

Mobilizimi rus mund të ngadalësojë ofensivën ukrainase, por jo ta ndalë

Synimi i Kremlinit për të mobilizuar deri në 300.000 burra për të luftuar në Ukrainë përballet me pengesa të rëndësishme dhe – edhe nëse arrihet – mund ...

Ushtria ukrainase njofton për përparime në Luhansk

Ushtria ukrainase tha se “ngadalë, por sigurt” po rikthen territorin e pushtuar nga forcat ruse “në një prej arterieve më të rëndësishme logjistike” në rajonin pjesërisht të ...

Rusët nxitojnë të ikin pas urdhrit për mobilizim ushtarak

Shumë rusë kanë rezervuar me nguti bileta njëdrejtimëshe për t’u larguar nga Rusia, pasi presidenti i shtetit, Vladimir Putin, ka shpallur mobilizim të pjesshëm të ...

Koreja e Veriut mohon se po i shet armë Rusisë

Koreja e Veriut ka thënë se nuk i ka shitur kurrë armë Rusisë dhe nuk planifikon diçka të tillë në të ardhmen.

Putin e lavdëron liderin separatist serb të Bosnjës gjatë vizitës së tij në Kremlin

Udhëheqësi serb i Bosnjës Milorad Dodik u takua me presidentin rus Vladimir Putin në Kremlin të martën, në një vizitë të rrallë nga një personalitet evropian ...

Rritet numri i biletave të shitura për t'u larguar nga Rusia, pas thirrjes së Putinit për “mobilizim të pjesshëm”

Biletat e fluturimeve njëdrejtimshe nga Rusia po shiten me shpejtësi, kjo pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi thirrjen e menjëhershme të 300 mijë rezervistëve.

Rusia synon të mbajë referendume në katër zona të okupuara ukrainase

Sot është dita e 210 e pushtimit rus të Ukrainës – lufta e parë e madhe tokësore në Evropë në dekada.

Erdogan: Paqja në Ukrainë varet nga kthimi i territoreve të pushtuara

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Rusia duhet t’ia kthejë Ukrainës tokat e pushtuara, nëse qëllimi është një paqe e qëndrueshme.