Postet nga: Rusia

Sulmi bërthamor - vetëm kërcënim i Putinit apo rrezik real?

A mund të ketë vërtet një sulm bërthamor, për të cilin ka paralajmëruar Putini në fjalimin e fundit? A është ky rrezik real apo vetëm ...

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes shkarkohet nga detyra

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Dmitry Bulgakov, është shkarkuar nga detyra dhe është transferuar në "një post tjetër", tha ministria e Mbrojtjes në Moskë më 24 shtator.

Kurti: Marrëveshja mes Serbisë dhe Rusisë duhet t'i alarmojë kryeqendrat perëndimore demokratike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se marrëveshja e fundit e bashkëpunimit mes ministrave të Jashtëm të Serbisë dhe Rusisë duhet t'i alarmojë kryeqendrat perë...

Liderët e G7-ës dënojnë të ashtuquajturat referendume të Rusisë në Ukrainë

Liderët e vendeve të G7 kanë publikuar një deklaratë përmes të cilës dënojnë të ashtuquajturat referendumet e Rusisë në katër rajonet ukrainase, që pjesërisht ...

NATO i përshkruan "referendumet" në territoret ukrainase si "përpjekje flagrante të Moskës për pushtim territorial"

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka thënë se hetuesit e saj kanë arritur në përfundimin se Rusia ka kryer krime lufte në Ukrainë, duke i përfshirë ...

Rusia liron nga mobilizimi disa profesione

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka thënë se një sërë profesionistësh do të lirohen nga rekrutimi, pasi Kremlini shpalli mobilizimin e pjesshëm ushtarak për luftë...

Pjesët e okupuara të Ukrainës po mbajnë referendum për bashkim me Rusinë

Banorët e katër zonave të Ukrainës të kontrolluara nga forcat pro-ruse kanë filluar të votojnë në referendumet për bashkimin me Rusinë, sondazhe të dënuara gjerë...

NATO: Nuk do të njohim kurrë referendumet e rreme të Rusisë në Ukrainë

Aleanca ushtarake e NATO-s dënoi planet e Moskës për të mbajtur të ashtuquajturat referendume në rajonet e pushtuara të Ukrainës. Aleanca u bëri thirrje të ...