Postet nga: rumania

BE-ja kërkon që Bullgaria, Kroacia dhe Rumania t'i bashkohen zonës Shengen

Komisioni Evropian bëri thirrje, më 16 nëntor, që Bullgaria, Kroacia dhe Rumania të pranohen në zonën Shengen, për të lejuar udhëtimin midis këtyre vendeve dhe ...

Federata Rumune e Futbollit: Do ta diskutojmë me qeverinë nëse do të luajmë kundër Kosovës

Kosova do të jetë një nga kundërshtarët e Rumanisë në Grupin I për ndeshjet kualifikuese për EURO 2024, së bashku me Zvicrën, Izraelin, Bjellorusinë dhe Andorrë...

Kievi: Po hasim vështirësi në eksportimin e drithërave përmes Polonisë dhe Rumanisë

Ukraina ka krijuar dy korridore përmes Polonisë dhe Rumanisë për të eksportuar drithëra e shmangur një krizë globale ushqimore, por procesi po has në pengesa, të cilat ...

Zonja e Parë e SHBA-së viziton Rumaninë dhe Sllovakinë

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Jill Biden, do të vizitojë Rumaninë dhe Sllovakinë nga data 5 deri më 9 maj, për të takuar anëtarë të shërbimeve amerikane ...

Doris Pack: Kosova duhet të njihet menjëherë nga pesë vendet e BE-së

Ish-deputetja e Parlamentit Evropian, Doris Pack, ka kërkuar njohjen e Kosovës nga pesë shtetet të cilat ende nuk e kanë bërë këtë gjë.

4 vende të tjera ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore

Estonia, Rumania, Lituania dhe Letonia do të ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore, njoftuan vendet të shtunën, raporton CNN.

Mbi 500 të vdekur me COVID-19 në Rumani brenda ditës, spitalet e morgjet mbërrijnë limitin

Rumania raportoi numra rekord ditor të vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 të martën, si vendi i dytë në Evropë me shkallën më të ulët të vaksinimit.

Pas vdekjes së foshnjës, kishës rumune i kërkohet të ndryshojë ritualin e pagëzimit

Mbi 60,000 rumunë kanë nënshkruar një peticion në internet duke i bërë thirrje Kishës Ortodokse të vendit që të heqë traditën e zhytjes së foshnjave në ujë ...