Postet nga: rryma në veri

Komunat veriore deri në muajin gusht shpenzuan energji elektrike në vlerë 40 milionë euro

U.d. i drejtorit të KOSTT-it, Sabri Musiqi, ka thënë në emisionin “Kallxo Përnime”, se deri në muajin gusht 2022 për blerjen e energjisë elektrike për komunat ...

Milionat e Serbisë për kompanitë energjetike në Kosovë

Kompania energjetike e Serbisë, EPS (Elektroprivreda Srbije) është themeluese e katër kompanive nga Kosova, por aktualisht asnjëra prej tyre nuk e kryen aktivitetin për të cilin është ...

Sqarimi i ministres Rizvanolli për ndarjen e 40 milionë eurove për KOSTT-in

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë se ndarja e 40 milionë eurove për Operatorin e Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike në Kosovë (KOSTT), është bërë ...

Kurti: Nuk pritet që Qeveria e Kosovës të bëjë subvencionimin e rrymës në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk pritet që Qeveria e Kosovës të bëjë subvencionimin për rrymën e konsumuar në komunat me ...

Sytë kah Serbia për kthimin e borxhit të rrymës

Serbia duhet t’u kthejë qytetarëve të Kosovës mjetet e ndara për pagesën e rrymës në veri, thotë Emin Sallahu, banor në Prishtinë.

Haradinaj: Të gjithë qytetarët e Kosovës duhet të përfshihen brenda një sistemi energjetik

Pas konfirmimit nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, se Kosova është në prag të finalizimit të marrëveshjes për rrymën në veri, ka reaguar edhe ...

Serbët e veriut hamenden për faturat e rrymës

Qeveria e Kosovës konfirmoi të hënën se është shumë pranë zgjidhjes së çështjes së furnizimit dhe inkasimit të energjisë elektrike në veri.

Vuçiq: Kemi folur me KEDS-in për qasje në veri, jemi afër arritjes së marrëveshjes për energjinë

Vuçiq: Kemi folur me KEDS-in për qasje në veri, jemi afër arritjes së marrëveshjes për energjinë

Presidenti i Sebisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se është i gatshëm për dialog dhe bisedime me Kosovën dhe se sipas tij janë afër arritjes së ...