Postet nga: Rezoluta për Srebrenicën

Dita e përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, Kosova planifikon plotësimin e rezolutës së vitit 2021

Liderët e Kosovës e kanë mbështetur Rezolutën e OKB-së, përmes së cilës 11 korriku shpallet Ditë e përkujtimit të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, ...

BE dhe SHBA i kërkojnë Serbisë të distancohet nga Rusia, pas vizitës së zëvendësit të Lavrovit

Bashkimi Evropian (BE) i ka bërë thirrje sërish Serbisë të vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska, ndërsa Shtetet e ...

Qytetarë në Mitrovicën e Veriut shprehin “mbështetje për serbët dhe Vuçiqin” pas miratimit të rezolutës për Srebrenicën

Qytetarë në Mitrovicë të Veriut kanë parakaluar me veturat e tyre në rrugët e këtij qyteti, në shenjë mbështetjeje për serbët dhe presidentin e Serbisë, ...

Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së miratohet rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar sot, më 23.05.2024, me 84 vota për propozim-rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë.

Rezoluta për Srebrenicën del sot para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara voton sot (23.05.2024) për një propozim-rezolutë për gjenocidin në Srebrenicë.

Pro dhe kundër Rezolutës për Srebrenicën

Ata që respektojnë vendimet e gjykatës mbështesin Rezolutën për Srebrenicën, ndërsa mohuesit e gjenocidit po bëjnë gjithçka për të parandaluar miratimin ...