Postet nga: rexhep tajip erdogan

Blinken fillon mision të ri diplomatik në Lindjen e Mesme, mes shqetësimeve mbi zgjerimin e konfliktit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e filloi misionin e tij më të fundit urgjent diplomatik në Lindjen e Mesme të shtunën në Turqi, ndërsa shtohet frika se ...

Erdoğan: Mjeshtri i politikës së jashtme

Në samitin e NATO-s, presidenti i Turqisë i irritoi partnerët dhe armiqtë e tij, duke i përdredhur negociatat diplomatike në avantazhin e tij.

Koncesionet ndaj Erdoganit

Koncesionet ndaj Erdoganit

Rexhep Tajip Erdogan i siguroi vetes një koleksion koncesionesh në këmbim të miratimit të tij për ofertën e Suedisë në NATO. Përveç përpjekjes konkrete të ...

Turqia synon rikalibrimin me Perëndimin ndërkohë që izolimi i Rusisë rritet

Shpresa për antëraësimin ne afërt të Suedisë në aleancën e sigurisë së NATO-s filloi të zbehet të hënën kur presidenti turk Rexhep Tajip ...

Erdogan dhe Kiliçdaroglu “në garë” për votat e nacionalistëve

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe rivali kryesor i tij Kemal Kiliçdaroglu e kanë përqendruar vëmendjen tek votuesit që mbështesin partitë e ndryshme nacionaliste, ndërsa ...

Evropa e humbi Turqinë një herë, nuk duhet ta bëjë të njëjtin gabim përsëri

BE-ja kontribuoi në kthesën autoritare të Rexhep Tajip Erdogan, mirëpo me ndihmën e zgjedhjeve të majit në Turqi, BE mund ta zhbëjë gabimin e dikurshëm.

Mbi 8 mijë njerëz të gjallë u nxorrën nga rrënojat e tërmetit në Turqi

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë nxjerrë mbi 8 mijë njerëz të gjallë nga rrënojat e tërmeteve të forta që goditën Turqinë jugore më 6 shkurt, tha presidenti ...

Putini dhe Erdogani takohen për të dytën herë brenda muajit

Presidenti rus, Vladimir Putin, do të takohet më 5 gusht me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, në vendin turistik Soçi, në Detin e Zi.