Postet nga: republika srpska

Islamofobia e Evropës mund të jetë zhbërja e Dodikut

Frika nga një Bosnjë me shumicë myslimane mund t'i shtyjë më në fund liderët e BE-së ta frenojnë njeriun e fortë separatist.

Republika Sërpska kërcënon qytetarët e Bosnjës dhe të Kosovës me veto për heqjen e vizave

Prindërit e aktorit Alban Ukaj nga Prishtina kanë vizituar Sarajevën vetëm dy herë përgjatë 22 vjetëve sa ai jeton atje. Ata nuk e vizitojnë sepse pë...

Dodik: Bashkësia e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë do të jetë si Republika Srpska

Presidenti i Republika Srpska (RS) Milorad Dodik ka deklaruar në një intervistë dhënë mediumit boshnjak Vijesti se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ia doli që ta kthejë çështjen ...

Çka është Republika Srpska?

Republika Srpska është një entitet politik i pazakontë që u themelua nga shpërbërja e dhunshme e Jugosllavisë. Është e pavarur në disa mënyra, por është edhe pjesë ...

Zyrtarët e Listës Serbe në festën jokushtetuese në Banjallukë

Në festën, të cilën entiteti i Bosnje e Hercegovinës, Republika Sërpska (RS) e feston me këmbëngulje - ndonëse është jokushtetuese - të pranishë...

G7 fton Kosovën dhe Serbinë t’i normalizojnë marrëdhëniet përmes një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7 pas një takimi të përbashkët i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të angazhohen në mënyrë konstruktive ...

Erdogan dhe Vuçiq pajtohen për të ndërmjetësuar bisedimet për krizën në Bosnje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se ai dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq janë pajtuar të martën që të ndërmjetësojnë bisedimet të ...

Media boshnjake: Dodik pati takim sekret me oficerët e lartë ushtarak

Të mërkurën, oficerët e rangut më të lartë të serbë në Forcat e Armatosura të Bosnje dhe Hercegovinës mbajtën një takim sekret me anëtarin ...