Postet nga: refugjatet ukrainas

Kërkohet solidaritet më i madh në BE për strehim të refugjatëve ukrainas

Udhëheqësi i Partisë Popullore Evropiane (EPP) në Parlamentin Evropian, Manfred Weber, ka bërë thirrje për më shumë solidaritet evropian në akomodimin e refugjatëve ukrainas.

Ukraina, refugjatëve: Kalojeni dimrin jashtë shtetit për shkak të problemeve me rrymë

Për shkak të mungesës së energjisë dhe ngrohjes, Qeveria në Ukrainë u ka bërë thirrje banorëve të ikur nga lufta, që të mos kthehen deri në ...

Bullgarët ndihmojnë refugjatët ukrainas

Bullgaria është mes atyre vendeve që nuk kanë pranuar të furnizojnë me armë Ukrainën e që nuk po e mbështesin në mënyrë aktive Kievin në aspektin diplomatik. ...

OKB: Numri i refugjatëve ukrainas arrin në mbi 4 milionë

Mbi 4.1 milionë civilë janë larguar tani nga Ukraina e shkatërruar nga lufta, bën të ditur UNHCR, agjencia e OKB-së për refugjatët.

OBSH: Gjysmë milioni refugjatë ukrainas kanë çrregullime me shëndetin mendor

Rreth 500,000 refugjatë ukrainas që kanë arritur në Poloni vuajnë nga probleme të shëndetit mendor, tregojnë të dhënat e ofruara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Aerokompania Wizz Air ofron 100,000 vende falas për refugjatët ukrainasë

Linja ajrore evropiane me kosto të ulët Wizz Air ka njoftuar se do të ofrojë 100,000 vende falas në fluturimet me distanca të shkurtra për refugjatët ukrainasë.