Postet nga: refugjatet afgane

Një tjetër grup i refugjatëve afganë niset nga Kosova për në SHBA

Një tjetër grup i refugjatëve afganë që kanë qenë të strehuar përkohësisht në Kosovë, sot janë nisur për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tre motra sjellin shijen e kuzhinës afgane në Shëngjin

Mes bizneseve të shumta në Shëngjin ndodhet edhe një restorant i cili menaxhohet nga 4 vajza afgane. Pasi i evakuan nga vendi pas rënies së Kabulit dhe i akomoduan ...

Gazetarët refugjatë afganë mbajnë gjallë shtypin e lirë nga Shqipëria

Shtatëmbëdhjetë gazetarë afganë të strehuar në Shqipëri pas pushtimit të talebanëve po punojnë larg shtëpisë për dy gazeta afgane online, Etilaat e Roz dhe ...

Largohen edhe 51 shtetas afganë nga Kosova për në Amerikë-FOTO

51 qytetarë afganë, të cilët javë më parë u strehuan në Kosovë për shkak të gjendjes së krijuar në Afganistan, janë nisur për në Shtetet e Bashkuara të ...

Sekretari amerikan: Falënderoj popullin e Kosovës për strehimin e afganëve

Sekretari amerikan, Antony Blinken ka treguar se për çka kanë biseduar sot përmes telefonit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Pendarovski: Mund të ketë valë refugjatësh nga Afganistani

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski në një intervistë për Radion Evropa e Lirë nuk e përjashton mundësinë që vendi të përballet me një valë ...

Në Kosovë arrin grupi tretë i afganëve

Grupi i tretë i qytetarëve afganë, arriti në Kosovë më 31 gusht. Aeroplani i forcave amerikane, i nisur nga Gjermania, aterroi në Aeroportin "Adem Jashari" rreth orës 17:00 me 131 afganë ...

Gjysmë milioni afganë mund të ikin nga vendi, sipas UNHCR

Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR) tha se deri në gjysmë milioni afganë mund të largohen nga vendi tyre deri në fund të vitit.