Postet nga: referendumi

Osmani, Kurti e Konjufca nuk tërhiqen nga kundërshtimi i mbajtjes së referendumit të Serbisë në Kosovë

Institucionet e Kosovës, Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi, kanë dalë me deklaratë të përbashkët pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së, në ...

Serbia voton për reformën 'pozitive' në drejtësi, ndonëse dyshimet vazhdojnë të jenë prezente

Ekspertët thonë se ndryshimet e propozuara nga qeveria serbe në mënyrën se si zgjidhen gjyqtarët dhe prokurorët janë "një hap përpara", mirëpo politikanë...

Referendumi i Serbisë në Kosovë, Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit

Krerët e institucioneve të Kosovës kanë mbajtur një takim me ambasdorët e vendeve të QUINT-it, pas kërkesave për mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë ...

LDK e kundërshton mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka deklaruar se partia e tij e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi të një shteti tjetër ...

Faktet rreth referendumit të Serbisë

Në Serbi të dielën, më 16 janar, mbahet referendumi për ndryshimin e Kushtetutës, aktit më të lartë ligjor të shtetit.

Rama për Berishën dhe Bashën: Unë s’kam asnjë punë me kacafytjen e dy kufomave politike

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka reaguar pas akuzave që bëri ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, se ai po ndihmon kryetarin e PD-së, Lulzim Basha me njësitë e ...

30 vjet nga referendumi për pavarësi të Kosovës

Më 26 shtator të vitit 1991 është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur.

OKB kritikon Zvicrën për ndalimin e mbulesës së fytyrës

Vota në Zvicër për të ndaluar mbulesën e fytyrës, duke përfshirë edhe mbulesat për tërë trupin apo për tërë fytyrën, ...