Postet nga: reciprociteti

Hill: Serbia ishte e përgatitur për negociata në Bruksel, por jo edhe të tjerët

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Serbia shkoi e përgatitur në rundin e fundit të dialogut Kosovë-Serbi që u mbajt në Bruksel më 18 gusht, ndërkaq, ...

Kriza në veri, pamje të prezencës së KFOR-it dhe Policisë

Në disa pika statike në veri të Kosovës janë vendosur njësi të KFOR-it ndërsa janë parë edhe vetura të Policisë së Kosovës të vendosura në lokacione ...

Vuçiq: Kosova në Bruksel paraqiti 6 pika për marrëveshje përfundimtare

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Kosova në rundin e fundit të dialogut në Bruksel kishte shkuar për të diskutuar për një marrëveshje të pë...

Vuçiq: Qëllimi i Kosovës, dëbimi i serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ditëve të fundit në mesin e popullatës serbe në Kosovë ka mbretëruar frika dhe tha se ata “janë të ...

Vuçiq takohet me përfaqësuesit e Listës Serbe

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me serbët e Kosovës në pallatin presidencial.

Ambasadori amerikan në Beograd: Mundësi më e madhe për përparim në dialog sesa për konflikt

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka deklaruar sot se përfaqësuesit e Beogradit dhe Prishtinës duhet të bëjnë më shumë në zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme, ...

Kurti për Reuters: Tensionet me serbët në veri mund të përshkallëzohen, paralajmëron për një konflikt të ri të mundshëm

Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti në një intervistë për Reuters ka folur për ndonjë sulm të mundshëm nga Serbia pasi trazirat me pakicë...

Kurti: Situata në veri mund të përshkallëzohej në konflikt të armatosur

Në komunat veriore të Kosovës, më 31 korrik, pati rrezik për përshkallëzim të situatës në konflikt të armatosur, “për shkak të frikës së injektuar ...