Postet nga: Raportet

Armenia pret përmirësim të raporteve me Turqinë

Armenia pret që të vendosen raportet diplomatike me Turqinë dhe kufijtë mes dy shteteve të hapen si rezultat i bisedimeve për normalizimin e raporteve. Bisedimet do të nisin më 14 ...

Konflikti në paqe mes ‘njerëzve të luftës’ 

Katër vite më parë e dorëzuan garën, për të mos i dalë përballë, siç deklaronin atëkohë - familjes Jashari. Katër vite pas, lufta ...

Ursula von der Leyen: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë - Serbi është jetik

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një konferencë për media të përbashkët me kryeministrin, Albin Kurti, tha se është jetike që të normalizohen raportet ...

Kosova lë anash energjinë e gjelbër

Ka pak më shumë se dy muaj prej se Ahmet Sedefi ka investuar në vendosjen e një sistemi solar për prodhimin e energjisë elektrike mbi objektin e kompanisë së ...

Pse qytetarët e Kosovës edhe më tutje e shohin Serbinë si kërcënimin më të madh për ta?

Megjithëse një konfrontim ushtarak duket i pamundur të ndodhë, një sondazh i fundit në Kosovë tregoi se shumica e të anketuarve ende e konsiderojnë Serbinë si rrezikun kryesor të ...

Samiti i BE-së trajton vaksinimin dhe raportet me SHBA-në e Turqinë

Liderët e Bashkimit Evropian fillojnë sot (25 mars) një samit në të cilin do të diskutojnë për çështjen e vaksinimit kundër COVID-19, si dhe për raportet transatlantike ...

Çka ndodhi që Ramush Haradinaj e Edi Rama i përmirësuan marrëdhëniet, flet Daut Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i kishin acaruar marrëdhëniet e tyre aq shumë sa ky i fundit kishte ngritur padi ...