Postet nga: Protestat

Kryeministri holandez i cilëson protestat si dhunë kriminale

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, i dënoi protestat e dhunshme kundër masave për frenimin e koronavirusit, duke i cilësuar si “dhunë kriminale”.

Opozita bjelloruse vazhdon protestat me balona

Demonstruesit e opozitës në Bjellorusi i vazhduan protestat kundër sundimit të Alyaksandr Lukashenkës, duke lëshuar balona të kuqe dhe të bardha në qiell.

Komisioneri i Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut kritikon trajtimin e protestuesve në Shqipëri

Një i dërguar i lartë evropian për të drejtat e njeriut të mërkurën tha se autoritetet shqiptare duhet të kishin treguar përmbajtje dhe të shmangnin ...

Protestojnë kandidatët që nuk u pranuan në Fakultetin e Mjekësisë

Një grup i maturantëve të cilët kanë aplikuar të regjistrohen në Fakultetin e Mjekësisë, në degën e Mjekësisë së Përgjithshme, tash e disa ditë ...

Vazhdojnë arrestimet e protestuesve në Bjellorusi

Autoritetet bjelloruse e kanë cilësuar një protestë të organizuar nga gratë më 12 shtator në Minsk, si “agresive” dhe “jofemërore”. Gratë u mblodhën në kryeqytetin bjellorus, në një ...

Rikthehen protestat e “Xhaketave të Verdha” në Paris

Autoritetet franceze kanë shtuar prezencën e policisë në Paris dhe kanë përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve të lëvizjes së ashtuquajtur “Xhaketat e Verdha”.

Protestë në Minsk, ushtria thotë se nuk do të tolerojë akte të dhunës

Dhjetëra mijëra persona janë mbledhur në Minsk për të kundërshtuar rizgjedhjen e Aleyksandr Lukashenkas në postin e presidentit, por edhe për të dënuar shtypjen ...

Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit

Presidenti bullgar Rumen Radev, i ka bërë thirrje Qeverisë së Boyko Borisov dhe kryeprokurorit të japin dorëheqjen.