Postet nga: promovimi

Promovohet libri për heroin e Koshares, Demaj: Salih Çekaj ishte përbashkuesi i shqiptarëve për çlirimin e Kosovës

Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka promovuar sot, më 29.05.2024, librin “Salih Çekaj, veprimtaria politike dhe ushtarake” të historianit Frashër Demaj.

Promovohet antologjia e poezisë shqipe në gjuhën frënge, ‘La poesie contemporaine albanaise’

Antologjia e poezisë shqipe e botuar në gjuhën shqipe, “La poesie contemporaine albanaise” (Poezia bashkëkohore shqipe), është promovuar të enjten, më 18.04.2024, në Institutin Albanologjik në Prishtinë.

Promovohet libri "Ora e Kosovës: Pavarësia dhe shtetndërtimi", ish-presidenti Sejdiu rrëfen procesin e shtetndërtimit të Kosovës

Në kuadër të shënimit të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, është promovuar sot, më 14.02.2024, libri “Ora e Kosovës: Pavarësia dhe shtetndërtimi” i ish-presidentit ...

Në 79-vjetorin e themelimit të "Rilindjes" promovohet libri i ish-gazetarit Hamdi Podvorica

Në shënimin e 79-vjetorit të themelimit të gazetës “Rilindja”, në Institutin Albanologjik sot, më 12.2.2024, është promovuar libri i ish -gazetarit Hamdi Podvorica “Gjenocidi i Serbisë dhe përpjekjet ...

Promovohet libri ‘E vërteta e aktorit’, rrëfimi i dhimbshëm për diskriminimin e artistëve skenik në Kosovë

Naim Berisha, aktor në Trupën Rezidente të Teatrit Kombëtar të Kosovës, ka promovuar sot në Bibliotekën Kombëtare librin studimor, “E vërteta e aktorit”.

Promovohet libri për muzikën sufiste në Kosovë

Studiuesi Krenar Doli ka promovuar mbrëmjen e së hënës (31.11.2022) librin, “Tradita e muzikës sufiste në Kosovë".

Promovohen dy libra të publicistit Driton Gashi

Publicisti Driton Gashi ka promovuar të premten dy librat e fundit të tij, “Sapere Aude” dhe “Me shqiponjën dykrenare në Ruhrpott” (në gjuhën gjermane), në Bibliotekën Kombë...

Promovohet libri kushtuar mësuesve të shkollës shqipe në diasporë - VIDEO

Është promovuar sot në Bibliotekën Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë,  libri “Mësuesia si mision” i Nuhi Gashit.