Postet nga: Prokuroria Speciale

Arsyetimi i Gjykatës  lidhur me aktgjykimin lirues ndaj ministrave të Qeverisë “Thaçi 2” për privatizimin e hidrocentraleve

Gjykata e Prishtinës ka marrë aktgjykim lirues ndaj ish-ministrave të Qeverisë “Thaçi 2”: Mimoza Kusari-Lila, Nenad Rashiq, Besim Beqaj, Dardan Gashi, si dhe Fllanza Hoxha e Arben Xhuka, të ...

Dallaveri me votime - Pranohet marrëveshja për pranim të fajësisë, rekomandohen palët që të rinegociohet pjesën e dënimit

Në seancën e mbajtur sot, në të cilën parashihej që të vendoset lidhur me marrëveshjen e fajësisë mes të akuzuarit në çështjen e keqpërdorimit të ...

Shtyhet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të votave në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021

Në gjykatën e Prishtinës ka dështuar të mbahet gjykimi ndaj ish deputetit të kuvendit të Kosovës Shkumbin Gashi dhe të tjerëve për keqpërdorim ...

Kërcënimet ndaj zyrtarëve të LDK-së, flet kryeprokurori i Prokurorisë Speciale

Një raport në lidhje me kërcënimin e paraqitur në polici nga disa zyrtarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, tashmë e ka pranuar Prokuroria Speciale të cilën ë...

Apeli pritet të vendos për ankesën e të dënuarit për krime lufte dhe të Prokurorisë Speciale

Në gjykatën e Apelit është mbajtur sot seanca për shqyrtim të ankesave nga ana e palëve në procedurë lidhur me aktgjykimin dënues të të akuzuarit pë...

Drita Hajdari komenton deklaratën e ministres së Drejtësisë se nuk ka pasur vullnet për trajtim të krimeve të luftës në kohën e Lumezit

Udhëheqësja e Departamentit të krimeve të luftës në Prokurorinë Speciale, Drita Hajdari, ka reaguar lidhur me deklarimin e ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, se në kohë...

Trajtimi i krimeve të luftës në Kosovë - LIVE

Sonte në emisionin “Kallxo Përnime” po transmetohet emisoni për krimet e luftës në Kosovë.

Gjykimi për krime lufte, dëshmitari rrëfen momentin kur forcat serbe ishin futur në fshatin Izbicë

Islam Dani, është rrëfyer sot në cilësinë e dëshmitarit në gjykimin ndaj të akuzuarit për krime lufte gjatë viteve 1998-99, Muhamet Alidemaj.