Postet nga: procesi i vetingut

Lumezi: Vettingun ta bëjmë ne, e jo ministria

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi në emisionin "KallxoPernime” ka folur për procesin e vettingut në sistemin e drejtësisë.

Qendrimi i Vetëvendosjes për Emin Beqirin

Kandidatja për deputete nga radhët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu në mbrëmjen e sotme në Debat Pernime para moderatores Jeta Xhara tha se Emin Beqiri tani Drejtor ...

Kreu i gjykatës ‘ngel’ në 3 kriteret e vetingut

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, i udhëhequr nga Pamela Qirko si kryesuese, Genta Tafa relatore dhe Xhensila Pine anëtare, mbajti të premten në mëngjes seancën e ...

Ish-kryeministri Berisha: O djem rrëmbeni armë, ja vdekje ja liri!

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e quajti moment kritik ditën e sotme dhe ftoi mazhorancën të votojë draftin për vetingun e politikës, për ...

Vetingu djeg prokuroren Besa Nikëhasani

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi të premten nga fuksioni prokuroren e apelit Besa Nikëhasani, pasi procesi i rivlerësimit ka zbuluar se ajo nuk e justifikon pasurinë e ...

Testi i Vetingut Edhe në Polici

Tre ditë pas marrjes së detyrës, ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj firmosi urdhrin për nisjen e procesit të vetingut edhe në radhët e Policisë së Shtetit.

Ngërçi në Institucionet e Drejtësisë Bën Kapicë Dosjet

Në shtator pritet që reforma në drejtësi të hyjë në një fazë të re të zbatimit të saj, përmes nisjes së procesit të vetingut për gjyqtarët ...

Ambasadori i ShBA: Kryeprokurori Shqiptar, Armik i Reformës në Drejtësi

Ambasadori Donald Lu lëshoi një deklaratë tjetër të fortë në kuadër të Reformës në Drejtësi duke shënjestruar kryeprokurorin Adriatik Llalla si  një nga kundë...