Postet nga: Presidenti

Çështja e presidentit të ri, Berisha: Asnjë votë për emrat e PS

Nga Shkodra ku zhvilloi homazhe në memorialin e “2 Prillit 1991”, ish kryeministri Sali Berisha iu përgjigj interesit të medias, edhe mbi emrin që do të mbajë kreu i ri i ...

Kushtetuesja përfundon seancën për shkarkimin e Metës

Gjykata Kushtetuese përfundoi seancën të hënën ku u shqyrtua kërkesa e Kuvendit të Shqipërisë për shkarkimin e presidentit, Ilir Meta. Nga ky moment, ...

Italia nuk zgjedh presidentin edhe pas votimit të tretë

Italia vazhdon të presë për një zgjedhje të suksesshme presidenciale pasi asnjë kandidat nuk arriti të sigurojë një shumicë prej dy të tretave në raundin e tretë të votimit ...

Jep dorëheqjen presidenti armen: Kushtetuta nuk më garanton ndikim të mjaftueshëm

Presidenti armen Armen Sarkisian dha dorëheqjen e tij të dielën, duke thënë se ai beson se kushtetuta e vendit nuk i jep atij fuqi të mjaftueshme pë...

Bullgarët votojnë për presidentin dhe parlamentin e ri

Në Bullgari të dielën (14 nëntor) po mbahen zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale të cilat pritet t’i japin fund një krize politike që ka zgjatur disa muaj.

Shkarkimi i Presidentit Ilir Meta, mblidhet Komisioni Hetimor

Ditën e sotme është mbledhur Komisioni Hetimor, drejtuar nga deputeti i PS-së, Alket Hyseni, për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Iniciativa për shkarkimin e presidentit thellon krizën politike në Shqipëri

Partia Socialiste ka nisur një proces me të cilin pretendon ta shkarkojë presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, në një veprim të paprecedent në Shqipëri që ...

PS nis të hënën procedurat për shkarkimin e Ilir Metës si President

Pas dështimit me tentativën e parë, duket se socialistët do të nisin një betejë të dytë për shkarkimin e Ilir Metës nga President. Procedura mund ...