Postet nga: Pozita e Presidentit

A ka hequr dorë nga kandidatura për president? Flet Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka thënë se ende e kanë ofertën e tyre, sa i përket kandidaturë...

Haradinaj: Çdo president në Kosovë, përveç Jahjagës, ka qenë partiak

Kandidati i AAK-së për deputet, Daut Haradinaj, ka komentuar nominimin që partia e tij e ka bërë për president dhe faktin që Kushtetuta thotë se presidenti i ...

Garë për president në zgjedhje parlamentare

Edhe pse Kosova është në prag të zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare që do të mbahen më 14 shkurt të këtij viti, kjo gjë nuk i ka penguar politikanët ...

Lushtaku: Murat Jashari - njeriu më i qëlluar për president

Ish-kryetari i Komunës së Skenderajt dhe anëtari i Kryesisë së PDK-së, Sami Lushtaku, ka folur për postin e presidentit të ardhshëm të Kosovës.

Paqartësi rreth pozitës së presidentit

Vjosa Osmani, edhe pse mban zyrtarisht pozitën e ushtrueses së detyrës së presidentit të Kosovës, mund të garojë në zgjedhjet e jashtëzakonshme, që pritet të mbahen ...

'Lëmshi politik' rreth postit të Presidentit

Partia e kryeministrit Avdullah Hoti, LDK-ja ka tash e disa javë që është duke u përpjekur të organizoj një tryezë të partive politike për të zgjidhur ‘lëmshin’ ...

Isa Mustafa: Javën tjetër takohemi për çështjen e Presidentit

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka folur para mediave pas takimit që ka pasur në Kuvend të Kosovës.

Ende s’ka konsultime në mes të partive politike për çështjen e presidentit  

Pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi, institucionet e Kosovës do të duhet të zgjedhin kryetarin e ri të shtetit brenda gjashtë muajve, ose vendi duhet të shkojë ...