Postet nga: Poezi

18-vjeçarja nga Lipjani, autore e katër librave

Nisi të shkruante poezi kushtuar mësueses së saj, e cila kishte shkuar në pushim mjekësor. Brenda dy muajve, Mehreme Goliqi shkroi aq poezi sa i duheshin për ...

Poeti kosovar shpallet fitues i festivalit të poezisë në Kinë

Poeti nga Kosova, Fahredin Shehu është shpallur fitues i edicionit të 8-të të Festivalit “Pranvera e poezisë kineze 2022”.

Poezitë me 'gjuhë nxitëse' që çuan në burg poetin Haxhi Morina

Në mes të asaj se sa është njerëzore të bëhet thirrje për dhunë e shfarosje të një komuniteti në emër të artit apo të preken kufijtë ...

Drita që del nga poezitë e librit ‘Qoshet ku fola me veten’ të Blerim Rrecajt

 

Përmes poezive ‘Artpolis’ shënon Ditën e Gruas

Qendra për Art dhe Komunitet, “Artpolis” organizon sot mbrëmjen e poezisë "Poezi për fuqi-çdo ditë është 8 mars".

Anulohen dy çmimet e ndara në manifestimin “Flaka e Janarit”

Dy çmimet e ndara të Manifestimin “Flaka e Janarit” janë anuluar pasi është verifikuar se dy shkrimet kanë qenë të publikuara më parë duke zhvlerësuar anonimitetin.

Publikohet përmbledhja me poezi ‘Qoshet ku fola me veten’

Ditë më parë ka dalë nga shtypi përmbledhja me poezi ‘Qoshet ku fola me veten’ e shkrimtarit Blerim Rrecaj.

Bekim Muhaxheri boton librin e tij të dytë me poezi

Ashtu si i kishte premtuar në radhë të parë vetes, gazetari dhe poeti Bekim Muhaxheri doli me përmbledhjen e tij të dytë me poezi, të titulluar “Në zemrën ...