Postet nga: Plani frank-gjerman

Porosia e Weller për kritikuesit e marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë

Profesori i të Drejtës Ndërkombëtare dhe Studimeve Kushtetuese në Universitetin e Kembrixhit dhe këshilltar i qeverive të Kosovës në konferencën e Rambujesë dhe në ...

Sali Berisha thotë se duhet të nënshkruhet marrëveshja me asociacion kushtetues

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka shprehur mendimin e tij lidhur me propozimin evropian për Kosovën dhe Serbinë duke thënë se duhet të punohet për ...

SHBA-ja pret përparim të dukshëm nga takimi Kurti-Vuçiq në Bruksel

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i ka thënë të dielën presidentit serb, Aleksandar Vuçiq se, Shtetet e Bashkuara e mbështesin ...

Kurti takohet me Scholz, diskutojnë edhe për propozimin evropian për normalizim të mardhënieve Kosovë- Serbi

Kryeministri Albin Kurti gjatë ditës së sotme ka takuar edhe Kancelarin e Republikës Federale Gjermane, Olaf Scholz dhe ministren për Evropë dhe Punë të Jashtme të Francë...

Kurti pas drekës me Lajçak: Ne e pranojmë propozimin e BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosova e pranon propozimin e Bashkimit Evropian i njohur si franko-gjerman.

Pa njohjen e Kosovës, propozimi i BE-së i papranueshëm për opozitën

Partitë politike opozitare në Kosovë mbështesin procesin e dialogut me Serbinë, por ato thonë se nuk pajtohen me propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve, ...

Borrell: Propozimi i BE-së për marrëveshjen Kosovë-Serbi, e vetmja mënyrë për të thyer rrethin vicioz të krizave në terren

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të përkushtohen ...

Vuçiq i gatshëm të punojë për zbatimin e planit evropian 

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, tha se presidenti serb Aleksandar Vuçiq, gjatë bisedimeve me ...