Postet nga: Peter Handke

Peter Handke mori pasaportë jugosllave derisa ushtria po tërhiqej nga Kosova

Peter Handke, fituesi polemik i këtij viti i Çmimit Nobel për letërsi, mori pasaportë jugosllave verën e vitit 1999 nën regjimin e Sllobodan Millosheviçit, pë...

Viktimat boshnjake të luftës protestojnë kundër Nobelit për Peter Handke

Viktimat e luftës u mblodhën para ambasadës suedeze në Sarajevë për të protestuar kundër vendimit për të nderuar me Çmimin Nobel për letë...

Protestë në Prishtinë kundër Akademisë Suedeze rreth Nobelit për Peter Handke

Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin Nobel për Letërsi, autorin austriak, Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe luftërave në ish-Jugosllavi në...

Çitaku: Atyre që votuan për Handken t`u dërgohen fotot e gjenocidit

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka reaguar përsëri për skandalin e ndarjes së çmimit Nobel për përkrahësin e Millosheviqit, Peter Handke.

Vendimi i Komitetit të Nobelit për Letërsi shkakton ‘termet’ në Kosovë

Me reagimet të ashpra është pritur në Kosovë ndarja e çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke nga Akademia e Shkencave e Suedisë.

Rexhep Qosja: Handke, shkrimtar shovinist

Akademik Rexhep Qosja ka reaguar pas bërjes publike të lajmit se fitues i sivjetmë i çmimit “Nobel” për Letërsinë është shpallur austriaku, Peter Handke.

AShAK kërkon nga Akademia Suedeze e Shkencave ta anulojë vendimin për Nobelin për Letërsi

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës i ka reaguar Akademisë Suedeze të Shkencave, e cila i ndau çmimin Nobel për letërsinë për 2019 austriakut Peter Handke.

Mbështetësit të Millosheviqit, Peter Handke, i ndahet çmimi Nobel për Letërsi

Shkrimtari austriak Peter Handke është shpallur fituesi i Çmimit Nobel për letërsinë për vitin 2019 nga Akademia Suedeze e Shkencave.