Postet nga: pediatri

ShSKUK lidh bashkëpunim me një shoqatë italiane për trajtim osteopatik në Pediatri

Një memorandum bashkëpunimi mes Shërbimit Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës dhe një shoqate italiane pritet të mundësojë realizimin dhe organizimin e trajtimeve osteopatike për ...

'Superheronjtë' gëzojnë fëmijët në QKUK

Fëmijët që po trajtohen në Klinikën e Pediatrisë në QKUK u gëzuan sot nga vizita e “superheronjve” të tyre.

Spitali i Pediatrisë në QKUK bëhet me rezonancë magnetike, Kurti e Vitia premtojnë një të tillë edhe në Spitalin e Prizrenit

Një rezonancë e re magnetike, me vlerë mbi një milion euro, donacion i Emirateve të Bashkuara të Arabisë është funksionalizuar sot në Spitalin e Pediatrisë “Sheikha Fatima” në Qendrën ...

Virusi 'RS' në Gjermani, klinikat e pediatrisë në limitet e tyre

Në Gjermani po qarkullon një virus i rrugëve të frymëmarrjes që prek fëmijët. Spitalet ndodhen në gjendje të jashtëzakonshme.

Si trajtohet kolli tek fëmijët   

Kur duhet të shqetësohen prindërit nëse fëmijën e kaplon kolla dhe kur duhet me urgjencë të drejtohemi te mjeku pediatër? Kur duhet përdorur ...

Si ta trajtojmë daljen e dhëmbëve tek foshnjat

Në vitin e parë të lindjes foshnjat përballen me shqetësimet të cilat i shkakton dalja e dhëmbëve.

Pasojat që i lë temperatura e lartë tek fëmijët

Shfaqja e temperaturës së lartë në trupin e fëmijëve nuk llogaritet të jetë një sëmundje, por një sinjal që në trupin e fëmiut ka diç...

701 fëmijë kërkuan ndihmë mjekësore në QKUK brenda një jave

Emergjenca Pediatrike në QKUK ka njoftuar përmes një komunikate se vetëm brenda një jave kanë kërkuar ndihmë mjekësore 701 fëmijë si pasojë e shqetësimeve të ...