Postet nga: pavarësia

16 vjet prej kur Australia njohu Kosovën - çfarë kishte thënë ministri i Punëve të Jashtme të Australisë?

Më 19.02.2008, dy ditë pasi deputetët e Kuvendit të Kosovës shpallën Kosovën shtet të pavarur, shteti mik, Australia kishte njohur pavarësinë e Kosovës.

Rohde: Të jeni të sigurt se Gjermania do të vazhdojë të jetë mike e ngushtë e Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka përcjell një urim për 16-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, duke siguruar se Gjermania do të vazhdojë të jetë ...

Greqia bashkëpunuese me Kosovën, e palëkundur nga qëndrimi rreth njohjes

Një copëz shpresë se Greqia do ta njoh Kosovën ishte ngjallë në vitin 2023, gjatë kohës kur kryeministri kosovar, Albin Kurti, pati shpeshtuar vizitat zyrtare në Athinë. Por, ...

Promovohet libri "Ora e Kosovës: Pavarësia dhe shtetndërtimi", ish-presidenti Sejdiu rrëfen procesin e shtetndërtimit të Kosovës

Në kuadër të shënimit të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, është promovuar sot, më 14.02.2024, libri “Ora e Kosovës: Pavarësia dhe shtetndërtimi” i ish-presidentit ...

Kina i bën thirrje SHBA-së të mos e mbështesë pavarësinë e Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, i tha këshilltarit për siguri kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Jake Sullivan, se Uashingtoni duhet të respektojë zotimin ...

Avdullah Hoti: Ahtisaari la gjurmë të mëdha në historinë e Kosovës për liri e pavarësi

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se nobelisti për paqe që u nda sot nga jeta, Martti Ahtisaari ka lënë gjurmë të më...

Sali Berisha kujton takimin e parë me ish-presidentin Rugova

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në 15-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, ka publikuar një fotografi bashkë me ish-presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Begaj: Shqipëria është pranë Kosovës për çdo anëtarësim ndërkombëtar

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka thënë se shteti shqiptar është pranë Kosovës për anëtarësimin e saj në NATO dhe OKB dhe në të ...