Postet nga: parada e krenarisë

Kurti: Ne do të bëjmë maksimumin që Kodi Civil herën e ardhshme të kalojë suksesshëm në parlament

Bashkë me personalitete të tjera politike, përfaqësues të organizatave civile, aktivistë për të drejtat e njeriut e qytetarë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marshuar sot ...

Vuçiq anulon Paradën e Krenarisë në Beograd

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka anuluar ngjarjen ndërkombëtare të EuroPride që ishte planifikuar të mbahej në Beograd nga 12-18 shtatori, ndërsa organizatorët e ngjarjes janë ...

Rrëfimi i Shemsije Musa-Çerkinit për djalin gay dhe fjalimin në “Paradën e Krenarisë” (VIDEO)

Shemsije Musa-Çerkini ishte pjesëmarrëse dje në “Paradën e Krenarisë”, ku edhe ka mbajtur një fjalim duke thënë se para të pranishmëve tjerë qëndron ...

Rrëfimi i Çerkica Rexhepit - E përzënë nga shtëpia si 13-vjeçare

“Lëkura ime është mashkull, por përbrenda jam femër”, kështu e përshkruan veten Çerkica Rexhepi e cila thotë se diku rreth moshës 13 vjeçare e ...

Gashi: Nëse ministrja Haxhiu e përkrah komunitetin LGBTI, nuk duhet të pranojë tjetër Kod Civil

Kryeredaktori i KALLXO.com, Kreshnik Gashi, ka thënë se publiku ende nuk e di qëndrimin e ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, lidhur me Kodin e ri Civil.

Çerkica Rexhepi: Në vitin 1993 kam shku nuse në Pejë

Aktivistja Çerkica Rexhepi në emisionin “Kallxo Përnime” ka rrëfyer historinë e saj.

Nuhiu: Sot në "Paradën e Krenarisë" kanë dalë njerëz të maskuar sepse mund të kenë pasoja nëse dalin hapur në publik

Aktivisti i të drejtave të njeriut, Arbër Nuhiu, në emisionin “Kallxo Përnime” ka thënë se sot në "Paradën e Krenarisë" të mbajtur në Prishtinë ka pasur ...

Rrëfimi i nënës për momentin kur e ka kuptuar se djali i saj është gay

Njëra nga pjesëmarrëset e "Paradës së Krenarisë" sot ka qenë edhe Shemsije Musa-Çerkini.