Postet nga: Papa Françesku

Doktorë, infermiere dhe policë në ceremoninë e Vatikanit në prag të festës së Pashkëve

Të dielën besimtarët katolikë festojnë Pashkët, mirëpo kjo festë pritet në rrethana të pazakonshme për të gjithë besimtarët anembanë botës.

Në një ceremoni të rrallë, Papa lutet i vetmuar në sheshin e boshatisur në Vatikan

Në lutjen e tij në sheshin Shën Pjetri, Papa Françesku si rrallë herë lutet me një zë shumë shqetësues “Zot po të përgjërohemi, mos na ...

Papa Françesku kundër shugurimit të burrave të martuar

 

Pendohet Papa, pasi godet dorën e pelegrines

Papa Françesku nuk mundi të fshihte pakënaqësinë ndaj një vizitoreje në sheshin “Shën Pjetri” në prag të Vitit të Ri.

Fjalimi i Papa Françeskut: Zoti na do të gjithëve madje edhe më të kqinjtë prej nesh

Papa Françesku foli për dashurinë "pa kushte" edhe për "më të keqen nga ne", pasi mbajti meshën e mesnatës në Vatikan të martën në ...

Papa shfuqizon ‘rregullin papnor’ për rastet e abuzimeve seksuale

Papa Françesku ka bërë ndryshime në mënyrën se si Kisha Katolike i trajton rastet e abuzimeve seksuale të të miturve, duke shfuqizuar rregullin e "sekretit papnor".

Behgjet Pacolli takohet sot me Papa Françeskun

Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ), ka njoftuar se Ministri i Jashtëm në largim, Behgjet Pacolli, sot do të takohet me Papa Françeskun, në Vatikan.

Papa kërkon veprime të shpejta për të shmangur vdekjen e migrantëve në det

Papa Françesku ka kërkuar veprime të shpejta nga qeveritë, në mënyrë që të mos vdesin më shumë migrantë në det.