Postet nga: Palestinë

Izraeli i urdhëron palestinezët të largohen nga Kan Junis

Ushtria izraelite i ka urdhëruar palestinezët të evakuohen në numër të madh nga pjesa më e madhe e qytetit të dytë më të madh të Rripit të ...

Presidenti Biden jep hollësi për marrëveshjen që mund t’i jepte fund luftës në Gazë

Presidenti Joe Biden dha të premten hollësi mbi një marrëveshje prej tre fazash, të propozuar nga Izraeli për militantët e Hamasit, që sipas tij do të ç...

Raportohet për 45 persona të vdekur në Rafah nga sulmet ajrore izraelite

Punëtorët shëndetësorë palestinezë kanë thënë se sulmet ajrore izraelite kanë lënë të vdekur të paktën 45 persona të dielën, si dhe kanë goditur ...

Borrell: Një Autoritet i fortë Palestinez, i nevojshëm për paqe në Lindjen e Mesme

Një Autoritet Palestinez “i fortë” është i nevojshëm për të sjellë paqe në Lindjen e Mesme. Kështu tha shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, teksa ...

Izraeli vazhdon sulmet në Rafah pavarësisht urdhrit të GJND-së

Izraeli ka vazhduar të bombardojë Rripin e Gazës, përfshirë edhe qytetin Rafah, më 25 maj, një ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e urdhëroi që ...

Biden: I dëgjoj zërat e protestuesve kundër luftës në Gazë

Presidenti amerikan, Joe Biden tha në një fjalim në ceremoninë e diplomimit në Kolegjin Morehouse se i dëgjonte zërat e atyre që protestonin kundër luftës Izrael-Hamas ...

Lufta në Gaza, shtohet presioni ndaj kryeministrit izraelit Netanyahu

Ndërsa prej luftimeve në Rripin e Gazës po rritet numri i viktimave si nga pala izraelite dhe ajo palestineze, po shtohet edhe presioni i brendshëm dhe i ...

Protestojnë studentë në Los Anxhelos, përleshen grupet pro-palestineze dhe pro-izraelite

Dy grupe të ndryshme të protestuesve, pro-palestinezë dhe pro-izraelit, janë përplasur me grushte, shkopinj e shqelma më 1 maj në kampusin e Universitetit të Kalifornisë, në Los Anxhelos (UCLA).