Postet nga: Palestina

Këshilli i Sigurimit i kërkon Izraelit “të bëjë më shumë” për ndihmën në Gazë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pranoi se Izraeli është zotuar se do të hapë më shumë pika hyrëse për të lejuar ndihmën humanitare në ...

Australia thotë se mund ta njohë shtetin palestinez

Ministrja e Jashtme e Australisë, Penny Wong, tha se vendi i saj mund ta njohë shtetësinë palestineze.

Izraeli e zvogëlon numrin e ushtarëve në jug të Gazës

Ushtria izraelite i ka tërhequr të gjitha trupat tokësore nga jugu i Rripit të Gazës, përveç një brigade, njoftoi të dielën një zëdhënë...

Gjashtë muaj të luftës Hamas-Izrael

Derisa Izraeli po shënon gjashtë mujorin e luftës kundër Hamasit, IDF-ja ka publikuar të dhënat më të reja sa i përket operacioneve në Rripin e ...

Guterres fajëson strategjinë e luftës së Izraelit në Gazë për vrasjen e punëtorëve të ndihmës

Shefi i Kombeve të Bashkuara fajësoi strategjinë ushtarake të Izraelit dhe procedurat për vrasjen e pothuajse 200 punëtorëve humanitarë, përderisa bëri thirrje për hetime ...

SHBA kërkon reforma politike nga Qeveria e re palestineze

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur formimin e Qeverisë së re palestineze, duke sinjalizuar se pranon përbërjen e ndryshuar të kabinetit si një hap drejt reformës politike ...

SHBA-ja sanksionon kolonë izraelitë për dhunën ndaj palestinezëve

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj tre kolonëve ekstremistë izraelitë në Bregun e pushtuar Perëndimor të cilët akuzohen se kanë sulmuar palestinezët dhe u kanë ...

Ditari i Gazës, pjesa 21: "A kemi arritur deri në atë pikë ku lutja jonë e vetme është të vdesim paqësisht?"

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, e rrëfen edhe një ditë tjetër në Gaza: pa rrymë, pa ilaçe, madje edhe pa dru për ngrohje  - mirëpo ...