Postet nga: Omicron

Studimi në SHBA: Të infektuarit me Omicron, më pak gjasa që të hospitalizohen

Të dhënat e një studimi paraprak në Shtetet e Bashkuara tregojnë për një rrezik më të ulët të shtrimit në spitale dhe vdekjes nga varianti Omicron i ...

Kompania Farmaceutike Merck pret që pilula COVID-19 Molnupiravir të jetë efektive kundër Omicron

Merck & Co (MRK.N) deklaroi të javën e kaluar se të dhënat e përditësuara nga studimi i pilulës së saj eksperimentale COVID-19 treguan se ...

Maqedonia e Veriut shënon rritje të rasteve për 51 për qind

Maqedonia e Veriut ka shënuar rritje të rasteve me koronavirus për 51 për qind, thuhet në të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik që i referohen ...

Pfizer po zhvillon vaksinë që shënjestron Omicronin

Kompania amerikane, Pfizer, është duke zhvilluar një vaksinë me kompaninë partnere nga Gjermania, BioNTech, për të kombinuar vaksinën aktuale kundër coronavirusit me një formulë tjetër, që ...

Të vaksinuarit ia dalin më lehtë me Omicronin

Temperaturë deri në 39 gradë deri në tre ditë me radhë, ethe, kollë e thatë, lodhje, rrjedhje hundësh dhe dhembje muskujsh janë simptomat që manifestojnë pacientët e prekur me ...

IKShPK: Situata epidemiologjike mund të përkeqësohet, respektoni masat dhe vaksinohuni!

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka bërë thirrje për kujdes dhe mosgrumbullim për shkak se nga fillimi i vitit ka ...

Shtetet e Bashkuara arrijnë rekord botëror; 1 milion të infektuar në ditë nga COVID-19

Shtetet e Bashkuara kanë raportuar gati 1 milion raste të reja të infektuarish me koronavirusin ditën e hënë. Kjo është shifra më e lartë në botë dhe pothuajse sa ...

Pavarësisht Omicronit nxënësit spanjollë do të kthehen në shkolla

Nxënësit dhe studentët në Spanjë, do të kthehen fizikisht në shkolla kur të fillojë mësimi më 10 janar, tha të martën më 4 janar ministrja e Shë...