Postet nga: Olta Xhaçka

Diplomatja shqiptare përkujton 45 të vrarët në masakrën e Reçakut

Ministrja për Evropën dhe Punë të Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka përkujtuar 45 civilë shqiptarë të vrarë në masakrën e Reçakut më 15 janar ...

Deklarata e ministrit britanik për emigrantët shqiptarë, reagon ministrja e Jashtme e Shqipërisë

Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka reaguar ndaj deklaratave të ministrit britanik i emigracionit, Robert Jenrick duke u shprehur se është e tronditur ...

Ministria e Punëve të Jashtme në Shqipëri dënon sulmet ndaj forcave të sigurisë në Kosovë

Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka thënë se dënojnë sulmet ndaj zyrtarëve të forcave të sigurisë në Kosovë.

Osmani dhe Xhaçka flasin për fuqizimin e koordinimit në politikën e jashtme

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, priti në takim ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka.

Mandati i Xhaçkës, opozita çon në Kushtetuese vendimin e parlamentit

Në Shqipëri, opozita ju drejtua sot Gjykatës Kushtetutese për të kundërshtuar vendimin e marrë nga parlamenti, pak pas mesnatës së mbrëmshme, i cili pengon ...

Ministri i jashtëm grek kërcënon Shqipërinë nëse ngre çështjen çame

Në Tiranë kërkesa e ministres së Jashtme shqiptare, Olta Xhaçka, që mes dy vendeve të mund të diskutohej në të ardhmen dhe mbi të drejtat e pronësisë ...

Takimi i NATO-s, Xhaçka: Mbështesim anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë, hapni dyert për Kosovën

Shqipëria mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, dhe së shpejti do të nisin procedurat përkatëse.

Ministrja e Jashtme shqiptare në OKB: Rusia duhet të përgjigjet për krimet e saj

Bota duhet të dëgjojë të vërtetën e agresionit të paligjshëm të Rusisë kundër një vendi të pafajshëm, ka thënë Ministrja e Jashtme e ...