Postet nga: Olaf Scholz

Biden e Scholz dënojnë sërish përpjekjet e Moskës për aneksimin e territorit të Ukrainës

Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti Joe Biden zhvilloi të dielën një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Presidentja Vjosa Osmani takoi homologun francez dhe kancelarin gjerman

Në kuadër të samitit inaugurues të Komunitetit Politik Evropian që po mbahet në Pragë të Çekisë presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka takuar presidentin e Francës, Emmanuel Macron ...

Scholz: Ushtria e Gjermanisë duhet të jetë 'më e pajisura' në Evropë

Gjermania është e gatshme të marrë rol udhëheqës në garantimin e sigurisë së Evropës, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Osmani pas takimit me kancelarin gjerman: Diskutuam për t’i dhënë shtytjen finale procesit të liberalizimit të vizave

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, në vizitën e saj në Potsdam.

Scholz: Putin nuk e konsideron ‘gabim’ pushtimin e Ukrainës

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin ende beson se ka pasur të drejtë kur ka nisur pushtimin e Ukrainës.

Scholz i bën thirrje Putinit të tërheqë trupat nga Ukraina

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të gjejë një zgjidhje diplomatike për konfliktin në Ukrainë, bazuar në një armëpushim dhe ...

Scholz e Macron letër Vuçiqit: Tregoni gatishmëri për vendime të vështira në dialogun Kosovë-Serbi

Sikurse kryeministri i Kosovës, edhe presidenti i Serbisë ka pranuar një letër të përbashkët nga kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti francez, Emmanuel Macron.

Scholz e Macron i shkruajnë Kurtit, bëjnë thirrje për "vendime të vështira" në dialog

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër të përbashkët nga kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron.